نسخه چاپي ارسال به دوست

نماینده مردم شریف شهرستانهای بجنورد، مانه وسملقان، گرمه، جاجرم، رازوجرگلان در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون آموزش، تحقيقات وفناورى در مجلس:
مهارت آموزی در کنار خدمات گروه های جهادی، باعث توانمندی و اشتغال آفرینی در بین قشر پایین جامعه می شود

 

محمد وحیدی؛ عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری در مجلس شورای اسلامی گفت: مهارت‌آموزی در کنار خدمات گروه‌های جهادی علاوه بر ارائه خدمات ماندگار از سوی این عزیزان، باعث توانمندی و اشتغال آفرینی در بین قشر پایین جامعه می شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، به نقل از روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای خراسان شمالی؛ محمدوحیدی، در جلسه صبح دیروز کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری در مجلس شورای اسلامی که با حضور غلامحسین حسینی نیا، معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان فنی و حرفه ای کشور برگزار شد، گفت: حضور ۶ ماهه حضرتعالی در سازمان فنی و حرفه ای کشور فرصت مناسبی بوده تا جوانب اصلی کار را در یک دوره ۸ ساله مورد ارزیابی قرار بدهید و در دولت مردمی آیت الله رئیسی که با رویکردهای جدید شروع شده است شاهد اتفاقات خوبی در حوزه های تخصصی و سازمانی و همچنین حوزه کشور که نگاه های ویژه ای است که مقام معظم رهبری از تمامی مسئولین مطالبه کرده اند به ویژه در سال ۱۴۰۱ که هم نگاه تولید و هم دانش بنیان و اشتغال آفرینی هرسه وصل به حوزه مهارت است تحقق پیدا کند.

محمد وحیدی در ادامه افزود: حوزه انتخابیه بنده در استان خراسان شمالی که متشکل از ۵ شهرستان بجنورد، مانه و سملقان، گرمه و جاجرم و راز و جرگلان است، شهرستان هایی با قابلیت های صنعتی و برخی دارای اقتصاد کشاورزی می باشد و رویکرد متفاوتی متناسب با ظرفیت ها در این حوزه انتخابیه وجود دارد.

وی گفت: یکی از مباحث امروز حلقه مفقوده بین شرکت های دانش بنیان با حوزه مهارت است، شرکت های دانش بنیان زمانی موفق خواهند بود که نیروهایی که به عنوان اجزای اجرایی تولید در آن شرکت مشغول به فعالیت می باشند از مهارت کافی برخوردار باشند زیرا نیروهای اجرایی این شرکت ها هستند که قرار است تولیدات دانش بنیان را در کشور رواج بدهند.

وحیدی با تأکید بر مهارت آموزی به کشاورزان ادامه داد: در حوزه کشاورزی که مقام معظم رهبری در پیام نوروزی تأکید فرمودند، کشاورزی امروز ما کشاورزی سنتی است و نیازمند توجه به آموزش مهارتی کشاورزی علی الخصوص در استان هایی از جمله استان خراسان شمالی که اولویت اول سند توسعه آن هم کشاورزی است می باشد.

نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی اشاره به مهارت آموزی فارغ التحصیلان گفت : هدف گذاری در مشاغل رو به آینده امری مهم است، باید بررسی کرد که مشاغل آینده و تنوع در این مشاغل چیست و چگونه می توان مشاغل ارزان ولی با وسعت بیشتری ایجاد کرد که نگاه اشتغال آفرینی که دغدغه مقام معظم رهبری می باشد در این بررسی ها قابل حل باشد.

محمد وحیدی، همچنین عنوان کرد: در جشنواره ها و مسابقاتی که برگزار می شود، باید سطح بندی بشود و هریک از  اقشار دانش بنیان، متخصص، کارگری و... به رقابت با یکدیگر بپردازند تا انگیزه لازم در بین طبقات مختلف جامعه ایجاد شود.

وحیدی، ضمن تأکید بر لزوم جذب مربیان جدید با توجه به کمبود نیروی انسانی در استان ها به صورت دائمی و قراردادی افزود: در صورت جبران کمبود نیروی انسانی در استان ها، با توجه به مهارت مربیان سازمان فنی و حرفه ای در استان ها، از آنجائیکه برخی از مشاغل مختص به استان ها است، تدوین استانداردها می بایست در استان ها صورت پذیرد و اختیار تدوین استاندارد از پایتخت به مراکز استانداردها واگذار شود.

 عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری در مجلس شورای اسلامی با پیشنهاد ایجاد مراکز جوار صنعت گفت : امروز نیاز است تا ادارات کل فنی و حرفه ای در استان ها ارتباط بیشتری را با دستگاه هایی مانند آموزش و پرورش، دانشگاه فنی و حرفه ای و صنایع بزرگ با ایجاد مراکز جوار صنعت داشته باشند.

وحیدی در پایان ضمن تشکر از گروه های جهادی افزود: امروز که گروه های جهادی برای خدمت رسانی در مناطق حاشیه نشین و روستاها اعزام می شوند که جا دارد از فعالیت های این گروه های جهادی در نوروز ۱۴۰۱ که شاهد نوروزی از نوع جهادی در کشور و استان خراسان شمالی بودیم، اگر مهارت آموزی هم در کنار خدمت رسانی این عزیزان اضافه بشود علاوه بر ارائه خدمات ماندگار، قشر پائین جامعه هم می توانند از این فرصت استفاده کنند و نسبت به فراگیری و توانمندی برای اشتغال آفرینی اقدام نمایند.

 


تاریخ درج خبر : دوشنبه ٢٢ فروردين ١٤٠١ | ساعت درج خبر : ١٢:٥٩ | تعداد نمایش خبر : 241
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: