فرا رسیدن سال 1398 مبارک باد                       

صفحه اصلي|پست الكترونيكي|منشور اخلاقي سازمان|English
جستجوي پيشرفتهجستجو در وب
? اخبار > در برخی از رشته هاي مهارتي بیش از 80 درصد اشتغال کارآموزان را شاهد هستیم


نسخه چاپي  ارسال به دوست

معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشورخبر داد:
در برخی از رشته هاي مهارتي بیش از 80 درصد اشتغال کارآموزان را شاهد هستیم

معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در جمع خبرنگاران در مشهد از اشتغال بيش از 80 درصد كارآموزان در برخي از رشته هاي مهارتي خبر داد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل اداره کل آموزش فنی و حرفه ای خراسان رضوی، دکتر سلیمان پاک سرشت، معاون وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي و رئيس سازمان آموزش فني وحرفه اي كشور در جمع خبرنگاران و در حاشیه افتتاح کارگاه آموزشی صنایع پوشاک ویژه زنان سرپرست خانوار در مرکز آموزش فنی و حرفه ای شماره 2 مشهد گفت: با سرعت هر چه بیشتر پروژه های استانی توانمندسازی بانوان اجرا خواهد شد و بنا بر توافق با شورای  اجتماعی کشور در حوزه زنان سرپرست خانوار، برنامه‌ای در تعدادی از استان‌ها و همچنین خراسان رضوی اجرا خواهد شد.

وی با بيان اينكه بایستی با کمک مشاورانی که در حوزه کارآفرینی و توانمندسازی زنان فعالیت دارند، نیازسنجی انجام شود افزود: ما تلاش داریم که با سرعت هر چه بیشتر با کمک مشاوران هر استانی، پروژه هر استانی را برای توانمندسازی بانوان کشور انجام دهیم.

وی با اشاره به میزان افراد آموزش دیده که وارد بازارکار می‌شوند، خاطرنشان کرد: حدود 586 مرکز آموزش فنی و حرفه ای در کل کشور وجود دارد و در یک برآورد رهگیری مشخص شده است که حدود 30 تا 40 درصد از کارآموزان ما، موفق به پیدا کردن شغل می‌شوند که این در رشته های مختلف تفاوت دارد و در برخی از رشته ها حدود 80 تا 90 درصد است.

معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور تصریح کرد: اگر در سال جاری آیین‌نامه جاری قانون نظام جامع آموزش فنی و حرفه‌ای نوشته شود، به سمت یک نظام صلاحیت حرفه‌ای خواهیم رفت و در این نظام افراد مجموع تجارب و مدارک خود را به یک گواهی که دارای صلاحیت در رده‌های مختلف است، تبدیل می‌کنند.

دكترپاک‌سرشت با اشاره به رویکرد مهارت‌سازی آموزش‌ها عنوان کرد: ما در حال حاضر دو فعالیت را با آموزش و پرورش  و آموزش عالی در همین خصوص آغاز کردیم. با آموزش و پرورش یک کار مشترک تحت عنوان ایران مهارت شروع کرديم که فرصتی را برای آشنایی دانش‌آموزان در حین تحصیل با فضای کار ایجاد می‌کند.

رئيس سازمان آموزش فني وحرفه اي كشور افزود: ولی هدف وارد کردن دانش‌آموزان به بازار کار نیست و صرفا برای آشنایی با بازار و فضای کار است.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به توافقی که میان این وزارت خانه با آموزش عالی صورت گرفته که در تابستان 97 آغاز خواهد شد، خاطرنشان کرد: دانشجویان در رشته‌های کارگاهی و کارآموزی این فرصت را پیدا می‌کنند تا در کارگاه ما حاضر شوند و بعد ازفراگیری آموزش‌ها و اخذ گواهینامه، به عنوان واحد کارگاهی در رزومه تحصیلی این دسته از دانشجویان لحاظ خواهد شد.

وی ادامه داد: البته هنوز در این مرحله قرار نداریم ولی برای واحدهای کارآموزی و کارگاهی این اتفاق خواهد افتاد، به زودی ما برنامه‌ریزی می‌کنیم که در دانشگاه‌ها، سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای كشور یک دفتری را مستقر کند که دانشجویان را آشنا با امکانات موجود در سازمان سازد تا اطلاع‌رسانی خوبی صورت گیرد که افراد از فرصت‌های آموزشی سازمان در عین تحصیل و یا ایام تابستان برخوردار شوند.

دكترپاک‌سرشت با اشاره به توسعه مراکز فنی و حرفه‌ای در حاشیه شهرها تصریح کرد: اینکه ما الزاماً در هر جایی که نیاز وجود دارد، مرکزی را احداث کنیم، شاید رویه درستی نباشد و ممکن است بعد از ادامه و سپری شدن این دوره که ما با بیکاری مواجه هستیم، یک مساله تبدیل شود و در نظر داریم که آموزش‌های سیار را جایگزین کنیم.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: در واقع به جای اینکه در جایی مرکزی ایجاد شود، ما به شکل سیار سرویس‌دهی کنیم، مقایسه آمار در سال 96 نسبت 95 نشان می دهد که این اتفاق افتاده و به سمت آموزش‌های سیار حرکت کرده و حجم کمتری از آموزش‌های ما در مراکزثابت انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه افرادی که انگیزه فعالیت‌های داوطلبانه و خیریه‌ای دارند، می‌توانند در فضایی برای مهارت‌آموزی برای سرمایه گذاری حضور داشته باشند، خاطرنشان کرد: فعالیت‌های خیرخواهانه در این زمینه نیاز اساسی کشور است و این کار می تواند باعث شود که ما به سرعت خلا و تنگناهای موجود در تجهیز کارگاه‌ها، تأمین مواد مصرفی و در توزیع آنها به صورت دسترسی همگانی امکان پذیر باشد. این امر به عنوان یک فعالیت مردمی ادامه پیدا کند و این عرصه‌ای است که پتانسیل و گنجایش زیادی در کشور ما دارد.

دكترپاک سرشت در ادامه در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر تاثیر قطع فیلترینگ تلگرام برفضای کسب و کار اظهار کرد: ما باید به عواقب اقتصادی و نتایج این تصمیم آگاهی کامل داشته باشیم.

وی افزود: برای بدست آوردن اطلاعات باید به سازمان‌های ذی ربط مراجعه کرد، چرا که آمارهای متفاوتی در این زمینه وجود دارد، اما حجم قابل توجهی از افراد از طریق کسب و کارهای الکترونیکی فعالیت می‌کنند.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص افرادی که بعد از فیلترینگ تلگرام بیکار خواهند شد،  ادامه داد:  آنچه که مسلم است این است که این اتفاق به راحتی رخ نخواهد داد و لازم است که  به عواقب اقتصادی و نتایج این تصمیم آگاهی کامل لحاظ شود چراکه  این امکان دارد که نتایج غیرقابل جبرانی داشته باشد.

 


تاریخ درج خبر : يکشنبه ٢٦ فروردين ١٣٩٧ | ساعت درج خبر : ١٢:٤١ | تعداد نمایش خبر : 2064

صفحه اصلي|معرفي سازمان|پست الكترونيكي|تربيت مربي|منشور اخلاقي سازمان|English
بازديدکنندگان اين صفحه:23353146|بازديدکنندگان امروز:15553|کل بازديدکنندگان:105396057|بازديدکنندگان آنلاين:7|زمان بارگزاري صفحه:0.4230ثانيه