" حمایت از کالای ایرانی "                       

صفحه اصلي|پست الكترونيكي|منشور اخلاقي سازمان|English
جستجوي پيشرفته جستجو در وب
? اخبار > توسعه اقتصادی در گرو تربیت نیروی انسانی مهارت آموخته است


نسخه چاپي  ارسال به دوست

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان کرمان :
توسعه اقتصادی در گرو تربیت نیروی انسانی مهارت آموخته است

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان کرمان با اشاره به شعار هر کرمانی یک مهارت تصریح کرد: توسعه اقتصادی در گرو تربیت نیروی انسانی مهارت آموخته است

محمدرضا جهانگیری در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه این هفته کرمان به مناسبت هفته ملی مهارت و کارآفرینی اظهار داشت: با حجم زیادی از بیکاری در کشور مواجه هستیم که هر ساله میزان زیادی هم به آنها اضافه می‌شود، پس همت بالایی می‌طلبد تا بتوانیم برای بیکاران شغل ایجاد کنیم.

وی به عدم رغبت به فراگیری مهارت در بین جوانان اشاره داشت و عنوان کرد: اکثر کسانی که امسال صاحب شغل شدند، دارای تحصیلات دانشگاهی بودند، اما مهارت را هم در کنار مدرک تحصیلی خود آموختند و این باید در بین جوانان ما نهادینه شود و بدانند که در کنار تحصیلات دانشگاهی باید مهارت هم بدانند.

جهانگیری بیان داشت: در اداره کل فنی و حرفه‌ای شعار «هر کرمانی یک مهارت» را طراحی کردیم و این می‌تواند به پیشبرد فرصت‌های اقتصاد استان کرمان مفید باشد تا بتوانیم به کارگاره‌هایی که برای اشتغال جوانان ایجاد شده افرادی را معرفی کرده و اشتغال را در استان به حدأکثر برسانیم.

وی به ایجاد حدأقل ۱۰۵ هزار شغل در استان کرمان تا پایان سال اشاره و ابراز داشت: بسته اشتغالی که از طرف دولت طراحی شده ۹۶۰ هزار فرصت شغلی را در سال ۹۶ در کشور ایجاد می‌کند که سهم استان کرمان حدأقل ۱۰۵ هزار نفر است و در زمینه کارورزی هم حدأقل  ۳ هزار و ۲۴۰ نفر شاغل می‌شوند و سقف آن هم  ۶ هزار نفر است.

جهانگیری به رشد هشت درصدی کشور اشاره کرد و گفت: رشد اقتصادی هشت درصد در طول برنامه ششم بسیار با اهمیت است و باید برای جمعیتی که جویای کار هستند، شغل ایجاد کنیم.

وی افزود: اشتغال و فراهم کردن زمینه‌های آن به سرمایه بسیار بالایی نیاز دارد و فراهم آوردن این منابع برای دولت کار بسیار دشواری است.

جهانگیری به طرح کارورزی دولت پرداخت و در این باره بیان داشت: افرادی که از پایان مدرک تحصیلی آنها سه سال بیشتر نگذشته باشد و بین ۲۱ تا ۳۳ و ۲۵ تا ۳۵ سال سن داشته باشند و البته طی دو سال گذشته، سه ماه بیمه داشته باشد به کارگاه‌های آموزشی ما معرفی می‌شوند و به مدت ۶ ماه آموزش می‌بینند و یک سوم حدأقل دستمزد به آنها پرداخت می‌شود.

وی درباره طرح کاج نیز گفت: طرح کاج سنین ۱۵ تا ۲۲ سال را پوشش می‌دهد و افرادی که دوست دارند در واحدهای صنفی حضور داشته باشند  با ثبت‌نام در سامانه ما بین ۴ تا ۹ ماه آموزش دیده و برای آنها کارت صادر می‌شود.

وی به اهمیت بهره‌وری اشاره کرد و عنوان داشت: چیزی که در برنامه ششم توسعه به آن اشاره شده ۲۰۰ میلیارد تومان یعنی دو درصد رشد به بهره‌وری اختصاص یافته و تحقق آن به افزایش نیروی جویای کار بستگی دارد.

مدیرکل فنی‌و‌حرفه‌ای استان کرمان در همین زمینه افزود: تحقق این دو درصد رشد که به بهره‌وری اختصاص یافته نیازمند جویای کار و آموزش آنها از سنین ۱۵ به بالا است، میزان بهره‌وری موجب بالارفتن کیفیت کالا و خدمات می‌شود.

وی درباره هفته ملی مهارت و کارآفرینی گفت: هفته ملی مهارت و کارآفرینی از ۳۱ تیر ماه تا ۶ مرداد ماه در سرتاسر استان کرمان با اهدافی برگزار می‌شود که توسعه فرهنگ مهارت و کار و کارآموزی، ایجاد انگیزه و عزم ملی برای شغل پایدار و اطلاع‌رسانی، هدایت و فراگیر کردن آموزش‌های مهارت در سطوح و سنین مختلف برخی از آنها است.

جهانگیری از برگزاری نمایشگاه دستاوردهای فنی و حرفه‌ای خبر داد و گفت: دومین نمایشگاه دستاوردها و خدمات آموزش‌های فنی و حرفه‌ای را در دو بخش خصوصی و دولتی داریم که از ۳۱ تیر ماه تا ۷ مرداد ماه همزمان با هفته ملی مهارت و کارآفرینی برپا می‌شود.وی افزود: در این نمایشگاه دستگاه‌ها و صنایع مختلف که در بعد آموزش با ما همکاری می‌کنند، هم حضور دارند.

جهانگیری گفت: ما امسال به تعهد خودمان به صورت ۱۰۰ درصد عمل کرده‌ایم و تا پایان سال به ۲۵ هزار دوره می‌رسد.

وی به طرح روستای بدون بیکار اشاره کرد و گفت: در راستای ایجاد اشتغال، طرح روستای بدون بیکار را آغاز و در هر شهرستان یک روستا را انتخاب کردیم تا مهارت‌هایی را آموزش دهیم که موافق با ظرفیت‌های آن روستا و آن منطقه باشد.

مدیرکل آموزش و فنی و حرفه‌ای استان کرمان به طرح تکاپو اشاره و درباره آن گفت: طرح تکاپو بسته اشتغال دولت است که با همکاری این طرح و گذراندن دوره‌های مورد نیاز این طرح می‌توانیم به خود اشتغالی برسیم.

وی افزود: در سامانه‌هایی که طراحی شده‌اند، آموزش را در ندامتگاه‌ها، روستاها، عشایر و سکونتگاه‌های غیررسمی آغاز کرده‌ایم و هر جایی که نیاز به حضور سازمان ما باشد به صورت منسجم آموزش خود را آغاز خواهیم کرد.

جهانگیری عنوان کرد: بیش از ۴۲ تفاهمنامه با دستگاه‌های مختلف داریم و آموزش‌ها را در این زمینه‌ها دنبال می‌کنیم که تفاهم‌نامه با برخی از معین‌های اقتصادی قرارداد امضا شده است.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

تاریخ درج خبر : يکشنبه ٢٢ مرداد ١٣٩٦ | ساعت درج خبر : ١٠:٢٣ | تعداد نمایش خبر : 810

صفحه اصلي|معرفي سازمان|پست الكترونيكي|تربيت مربي|منشور اخلاقي سازمان|English
بازديدکنندگان اين صفحه: 17131188 | بازديدکنندگان امروز: 28140 | کل بازديدکنندگان: 95903062 | بازديدکنندگان آنلاين: 32 | زمان بارگزاري صفحه: 0.4020 ثانيه